niedziela, 4 września 2011

Grażyna i Crash


Ta płyta jest dla mnie wręcz jak relikwia ;) jeden z tych albumów który nigdy się nie nudzi..a wręcz z każdym przesłuchaniem odkrywa sie wciąż coś od nowa - mimo ze zna sie utwory prawie na pamięć ...
Mamy tu tylko 6 utworow..najkrotszy ponad 4 minuty..najdłuższy prawie 8 minut...
3 utwory instrumentalne - 3 piosenki...układ tez nie przypadkowy: strona 1: ABA..strona 2: BAB, gdzie A to utwor instrumentalny a B wokalny...czysta matematyka :)Wszystkie 3 teksty napisał Jacek Cygan a swoim cudownym głosem wyśpiewała Grazyna..juz sam tytułowy utwór jest rewelacyjny..oniryczny..senny...i głos Grażyny w nim jest taki inny..nieziemski...do tego rewelacyjna sekcja zespołu CRASH...szkoda ze album do dziś nie doczekałsie reedycji CD

Senna Opowieść Jana B.
http://youtu.be/QIDaTG0u-Ng

STRONA A:
1. Chociaz niewiele, ale zawsze /Andrzej Pluszcz/ 6:00
2. Senna opowiesc Jana B. /Juliusz Mazur - Jacek Cygan/ 7:55
3. Niespokojny duszek /Stanisław Zybowski/ 5:47

STRONA B:
1. Rysopis na wszelki wypadek /Juliusz Mazur - Jacek Cygan/ 7:42
2. W jednej chwili /Andrzej Pluszcz/ 7:40
3. W najprostrzych gestach /Bożena Bruszewska - Jacek Cygan/ 4:05

Polskie Nagrania SX 1782 1979 rok


warto parę słów powiedzieć o zespole: utworzony we Wrocławiu we wrześniu 1976 roku grający muzykę jazz-rockową. Inicjatorem powstania grupy był Zbigniew Czwojda.

Pierwszy skład grupy:
Zbigniew Czwojda – lider, trąbka
Adam Bielawski – perkusja
Władysław Kwaśnicki – saksofon altowy
Juliusz Mazur – fortepian
Andrzej Pluszcz – gitara basowa
Stanisław Zybowski – gitara

muzycy, którzy dotychczas współpracowali z takimi grupami, jak Spisek Sześciu, Integracja, Jumbo Jazz Band czy Big Band "Wrocław".

Grupa Crash zadebiutowała udanym występem na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie w 1976 roku. Od tej pory zespół wielokrotnie występował na różnych imprezach jazzowych, także na festiwalach (m.in. w takich miastach, jak: Kalisz, Kraków, Lublin, Warszawa, Wrocław), również za granicą (San Sebastián w Hiszpanii oraz w Danii, RFN, Szwecji).
W latach 1976-1977 do zespołu dołączyli Zbigniew Lewandowski- perkusista i Grażyna Łobaszewska z którą zespół wystąpił na Jazz Jamboree z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Tadeusza Chałaja.
Zdobył I nagrodę na II Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w hiszpańskim mieście San Sebastian (w kategorii zespołów jazzu nowoczesnego).
W 1979 roku z zespołu odszedł jego założyciel – Z. Czwojda, a Zbigniew Lewandowski zastąpiony został przez Wojciecha Morawskiego. W 1983 roku grupa przestała istnieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz