piątek, 1 lutego 2013

Marek Karewicz - This is jazz


Tym razem książka wyjątkowa...Album foto Marka Karewicza

Marek Karewicz to polski artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Również dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu.
Jako nastolatek grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Wyłącznie fotografią zajął się od końca lat 50. za namową Leopolda Tyrmanda.Ukończył liceum fotograficzne na ul. Spokojnej w Warszawie (u Mariana Dederki), następnie studiował na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły filmowej w Łodzi. Od ok. 1964 prowadził warsztaty fotograficzne i kursy laboratoryjne fotografii w Pałacu Kultury i Nauki gdzie pomiędzy sesjami zdjęciowymi w studio fotograficznym pracował nad okładkami do płyt.


Karewicz wykonał zdjęcia składające się na archiwum 2 milionów negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polish Jazz oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty Blues zespołu Breakout, gdzie sfotografował Tadeusza Nalepę prowadzącego za rękę swojego syna Piotra. Przygotował też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego.


Staraniem grona przyjaciół autora w 2009 ukazał się album "THIS IS JAZZ". Trudno w to uwierzyć, ale jest to pierwsze wydawnictwo książkowe w całości poświęcone dziełom tego wybitnego i znanego w całym świecie fotografika. Album zawiera ponad 160 wspaniałych fotogramów wybranych praktycznie z całego okresu jego 50-letniej działalności artystycznej. Album zawiera unikatową kolekcję zdjęć największych żyjących i nie żyjących artystów światowego jazzu. Marek Karewicz, o którym się mówi, że nie udało mu się tylko sfotografować Louisa Armstonaga, opatrzył każde ze swych zdjęć bardzo osobistymi, często zaskakującymi, wspomnieniami....


Sylwetkę autora w albumie nakreslił Paweł Brodowski.Album w polsko-angielskiej wersji językowej wydany został w eleganckiej twardej oprawie przez Fundacje Sopockie Korzenie....

W ubiegłym roku został wydany 2 nakład który jeszcze można dostać tu i tam np.tutaj:

http://www.muzyczna24.pl/ksiazki/22131-this-is-jazz-marek-karewicz-wznowienie-2012-9878392824909.html

mimo dość sporej ceny polecam wszystkim miłośnikom jazzu :)

1 komentarz:

  1. Geniusz polskiej fotografii muzycznej. Poszukam sobie w bibliotece tej książki.

    OdpowiedzUsuń