wtorek, 22 stycznia 2013

Andrzej Zaucha - Z 4 kultowych winyli


Pod koniec 2012 roku ukazała się niezwykla płyta Andrzeja Zauchy, obejmujaca cyfrowe wydania jego 4 płyt.Całość zawarto na 2 krążkach CD.
Ale po kolei...

Płyta Dżamble - Wołanie o słońce nad światem ukazała się w 1971 roku.To kultowy już krażek w jazz-rockowej konwencji, z elementami bluesa nagrany przez zespól z plejadą sław ówczesnego jazzu mn.M.Urbaniak, T.Stańko, M.Ałaszewski czy J.Muniak

Andrzej Zaucha & Dżamble - Wymysliłem Ciebie
http://www.youtube.com/watch?v=_sVNSM8XDZw

krążek doczekał się 2 reedycji CD: Intersonusa /IS 059/ z 1993 oraz z serii NIEPOKONANI Universalu w 2002...o ile drugie wydanie można jeszcze gdzieniegdzie dostać to wydanie sprzed 20 lat to "biały kruk" i pojawiajac sie czasem na aukcjach osiąga bajonskie sumy.

Anawy przedstawiać nikomu nie trzeba...Andrzej nagrał z nimi tylko jedną płyte ktora wyszła w 1973...reedycji kompaktowej doczekała się w 1993 wydana przez Digiton /DIG 138/ i tak samo jak omawiana płyta Dżamble sa poszukiwane przez kolekcjonerów i osiągają duże ceny...niniejsza reedycja to 2 jej wydanie gdyby nie mały mankament: otóż na 11 nagrań tutaj mamy tylko 9 /brakuje "Widzialności marzeń" i "Bedąc człowiekiem"/

Andrzej Zaucha & Anawa - Tańcząc w powietrzu
http://www.youtube.com/watch?v=Lf-FmKRpBlsTyle CD numer 1....na 2 krażku umieszczono 7 z 8 nagrań z albumu Andrzeja Zauchy z Big Bandem Wiesława Pieregorólki /a wiec niekompletny album "Andrzej Zaucha" z 1982/...szkoda bo wydaje mi się ze nie ma kompaktowej reedycji tego krążka, pomijając 5 płytowy box wydany już pare lat temu ale niestety nie posiadam i nie mam jak sprawdzić ;)
Na koniec dostajemy prawdziwą gratke - "Wszystkie stworzenia duze i małe" z 1983.album ten nie był dotąd wznawiany, a nagrania z tej płyty rzadko gościły nawet na wszelkiej maści składankach...i tu jak przy Dżamble mamy KOMPLETNY album

Andrzej Zaucha & Ewa Bem - Wszystkie stworzenia duże i małe
http://www.youtube.com/watch?v=Bb6KdxBCW0I

Mimo tych drobnych mankamentów /brak w sumie 3 nagran/ to rewelacyjna pozycja dla miłosników Zauchy i polskiej piosenki.Ten 2 płytowy album wydały Polskie Nagrania /PNCD 1456 A/B/
Przyjemnie się tego słucha.Zadobrą realizację odpowiada Paweł Nawara.

7 komentarzy:

 1. Za formę wydania, upchnięcie na dwóch krążkach 4 płyt, oraz za brak oryginalnej poligrafii, a także za brak niektórych nagrań wydawca należałby zasadzić solidnego kopa w dupę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Paweł Nawara to powinien zapaść się głęboko po ziemię, ze wstydu. Nawet niechało im się równo, a nie byle jak, tych małych piktogramów imitujących fronty oryginalnych okładek, przyciąć.
  Niechlujstwo.

  Marek Ałaszewski nigdy nie był zaliczany do plejady polskiego jazzu

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt: z rozpedu zaliczylem Ałaszewskiego do jazzmanow, a przeciez Alaszewski to glownie KLAN...mea culpa...

  co do reszty żalów - sprawa indywidualna, ja az tak krytyczny nie jestem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. 1.Na owym 5 płytowym boxie jest cały albumu Andrzeja Zauchy z Big Bandem Wiesła.
  wa Pieregorólki - winyl ukazał się w 1990 roku, a nie w 1982 roku
  2.LP "Wołanie o słońce nad światem" doczekał się czterech wznowień na CD, dwóch o których napisałeś, jeden dodatkowej Polskich Nagrań, oraz wchodzi także w skład owego 5 płytowego boxu.
  3.Andrzej Zaucha i Anawa również wchodzi w skład boxu, jest kompletny plus dodano jedno dodatkowe nagranie
  4.Chwała wydawcy za zamieszczenie wszystkich nagrań z płyty "Wszystkie stworzenia małe i duże"
  5. Zdjęcia na froncie wydawnictwa pochodzą z telewizyjnego recitalu, który czasem przypominają na kanale Kino Polska Muzyka.

  6.Trzeba będzie poprawić wydawcą, Zrobić skany w wysokiej rozdzielczości poligrafii winylowej płyty ""Wszystkie stworzenia małe i duże" i spokojnie z tego zrobić poligrafię do edycji CD. Wyciągnąć nagrania z tej składanki i zrobić osobną płytę.
  Tylko jakoś nie uśmiecha mi się wydawać 40 złotych na tą składankę i jeszcze dodatkowo poprawiać wydawcę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygował mnie kolega. Dlatego poszukałem takiego wynalazku:
  http://www.rockserwis.pl:8080/serwis.do?menu=main&l=1&pid=141026
  Będzie wkrótce do posłuchania, dla wszystkich. Posiadam też
  ów 5 płytowy box, również może być do posłuchania. Przyniosłem też ów winyl "Wszystkie stworzenia duże i małe"
  Głównie dla winylowej poligrafii, bo ciekawa, a
  nie doczekała się wznowienia. Mogę winyl zgrać, ale wolałbym aby kolega, podrzucił te nagrania z edycji CD.
  Byłbym zobowiązany.
  Adres bloga kolega zna....

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozmawiając ze znajomymi to niejeden z nich stare płyty winylowe gdzieś tam na strychach znalazł. Szczerze, to ja o gramofony to tylko s opowieści rodziców znam jak to się kiedyś muzyki słuchało. Chociaż teraz tak jak na https://www.oleole.pl/gramofony,_Hyundai.bhtml też można taki gramofon sobie sprawić i to już takich dobrych marek. Może to jest myśl.

  OdpowiedzUsuń