sobota, 10 marca 2012

Nowa płyta Elżbiety Mielczarek

Płyta ukaże się 26 marca nakładem wytwórni Metal Mind i będzie pierw­szym studyj­nym albumem Eli Miel­czarek w ogóle


"Elaela" to tytuł nowej autor­skiej płyty Pierw­szej Damy pol­skiego bluesa, jak często nazywa się Elż­bietę Miel­czarek. Wokalistka w latach 80-​tych, będąc u szczytu popular­no­ści, znik­nęła nagle ze sceny, by teraz pojawić się na niej w ciekawym towarzystwie. W nagraniach wzięło udział grono interesuj­cych gości, między innymi Grzegorz Kapołka, Andrzej Ryszka, Dariusz Ziółek i Leszek Win­der.
"Elaela" zawierać będzie dziewięć kom­pozycji, z czego aż siedem to utwory autor­skie.

Na albumie znajdzie się 9 kompozycji:

1.Mgła nad miastem
2.Kołysanka
3.Przestrzeń będzie ze mną
4.Spacer nad jeziorem
5.Mississippi
6.Wyszedłeś
7.Opowieść mam
8.Żółty balonik
9.Zaśpiewać ci chcę


Wszystkie utwory to autorskie kompozycje Elżbiety Mielczarek, z wyjątkiem "Kołysanki" (Django Reinhardt) oraz "Opowieść mam" (Andrzej Ryszka). Również teksty na płycie, z wyjątkiem "Kołysanki" i "Mississippi" (Marek Kreutz) są autorstwa Elżbiety Mielczarek.

Elżbieta Mielczarek, znana z takich kompozycji jak "Poczekalnia PKP" oraz "Hotel Grand", już jako dziesięciolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Wkrótce potem, zafascynowana muzyką jazzową, rythm&bluesem oraz rock'n'rollem, sięgnęła po gitarę. Jeszcze w liceum Mielczarek zaczęła występować w łódzkim studenckim klubie "Siódemki" i założyła swój pierwszy zespół. Po przeprowadzce do Warszawy grała z ulicznymi kapelami amerykański blue grass, aż odkryła, że jej powołaniem jest muzyka bluesowa. Po sukcesie "Poczekalni PKP" artystka ze swoim zespołem przez 2 lata intensywnie koncertowała po całej Polsce, co zaowocowało płytą "Blues Koncert"

Płyta opisana tutaj:
http://ocalicodzapomnienia-quid.blogspot.com/2011/09/elzbieta-mielczarek.html

W poszukiwaniu dalszej drogi wokalistka postanowiła zrobić sobie przerwę w graniu, w 1987 roku spotkała buddyjskiego Lamę, przeszła na buddyzm i w kolejnym roku wyjechała z kraju.
W Niemczech Mielczarek skoncentrowała się na nauce chińskiej, potem japońskiej medycyny i prowadzi aktualnie prywatną praktykę. W 2003 roku artystka przyjechała na dłużej do Polski i powróciła do muzykowania. Mielczarek współpracowała w tym okresie m.in. z Piotrem Rucińskim w ramach projektu "Ela Sings The Blues", towarzyszącego reedycji jej pierwszego albumu, oraz działała w progresywnym projekcie E.M.- Tronic.

źródło: blues.pl

1 komentarz: