niedziela, 11 marca 2012

Bielizna - Dwie pierwsze płyty


Dwie pierwsze płyty Bielizny to dla mnie kwintesencja stylu..nic pożniej nie było już tak dobre tego zespołu jak własnie 2 pierwsze albumy...

Pierwszy utwór Bielizny "Miłość w Jugosławii" ukazał się na kompilacyjnej GDYNI w 1987...

Bielizna - Prywatne życie kasjerki PKP
http://www.youtube.com/watch?v=09MYGSAanL8

"Taniec lekkich goryli" - ukazał się w roku 1990, nagrany z Radovanem Jacuniakiem w miejsce Cynk, Zbigniewem Koziarowskim oraz gościnnie z Adrianą Tesmer i Jackiem Gajdusem.
Atutem płyty jest zarówno ciekawie zaaranżowana muzyka (szczególne wrażenie robią nostalgiczne partie gitary), jak i oczywiście teksty - dowcipne, trochę przerysowane, momentami nawet groteskowe i surrealistyczne....
Największe atrakcje "Tańca lekkich goryli" to "Stefan" (historia boksera bojącego się walczyć), swingujące "W imieniu prawa" (opowieść o człowieku skazanym za kradzież chleba) oraz opiewające szarość życia zwykłych ludzi "Prywatne życie kasjerki PKP" i "Kołysanka dla narzeczonej tapicera".

Bielizna - Taniec lekkich goryli
http://www.youtube.com/watch?v=WaZmzBw1OKE&feature=related

Druga płyta - "Wiara, nadzieja, miłość i inwigilacja" - ukazała się w tym samym roku co pierwsza. Bielizna nagrała ją w mocno zmienionym składzie, oprócz Janiszewskiego i Jarmakowicza złożonym z samych nowych muzyków: Wojciecha Hinza, Jarosława Zabłockiego i Piotra Pawlaka.
Choć na "Wierze, nadziei, miłości i inwigilacji" znalazła się nowa wersja "Miłości w
Jugosławii"
oraz przebojowe i sarkastyczne "Wyjdź za mnie" ten album robił znacznie gorsze wrażenie od poprzedniego....Odczuwało się też brak Figury (wyemigrował z kraju), bez którego Bielizna brzmiała bardziej szorstko.

W roku 1991 2 pierwsze albumy wydano - bez w sumie trzech piosenek - na jednej płycie kompaktowej zatytułowanej "Bielizna"..dziwne to wydawnictwo wydał Polton...


Osobna reedycja 2 albumu na CD wyszła dopiero w 2000 roku wydana przez KOCH / Mega Czad i zawiera dodatkowe nagrania w wersjach demo i live..

Bielizna - Wyjdź za mnie
http://www.youtube.com/watch?v=B3kmIbJx9ac&feature=related


Bielizna - Romantycznośc
http://www.youtube.com/watch?v=Mrhq1hpCxR0

5 komentarzy:

 1. "Prywatne życie kasjerki PKP" tutaj linki do jakieś innej wersji, nie tej która wtedy była przebojem

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja lubię również posłuchać albumu "Pani Jola" innego od wcześniejszych dokonań Bielizny

  OdpowiedzUsuń
 3. owszem "Pani Jola"..i kasete TAG tez lubie..inne plyty..w przypadku omawianej juz na moim blogu TAG bardziej drapiezna muzyka...jednak 2 pierwsze plyty sa wyjatkowe dla mnie..:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakich piosenek brak na tej składance Bielizna Poltonu?

   Usuń
 4. z "Tanca lekkich goryli" brakuje "Krotkiej przygody czlowieka ktory obiecywal wykladzine podlogowa" a z "Wiary, nadziei....." brakuje 2 piosenek: "Krolowej zwieraczy" i "Milosci w jugoslawii"

  OdpowiedzUsuń