wtorek, 21 lutego 2012

Marek Biliński - Ogród Króla Świtu


Pierwszy materiał naszego guru muzyki elektronicznej lat 80-tych..

Marek Biliński - Fontanna radości
http://www.youtube.com/watch?v=3x4epjGeC4U

Twórczość Marka Bilińskiego wywodzi się z najlepszych wzorów muzyki klasycznej i romantycznej. Jego talent i wiedza łączą tradycję z nowoczesną wizją świata dźwięków.

Marek Biliński jako pierwszy w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jean-Michela Jarre’a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994), które oglądało łącznie blisko 50.000 widzów. Potem byly kolejne koncerty tego typu.

W plebiscycie czytelników branżowego pisma “Muzyk”, Marek Biliński został uznany za najlepszego kompozytora i wirtuoza syntezatorów1995 r.

Jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów i multi-instrumentalistów, wykorzystujących nowoczesne, elektroniczne instrumenty klawiszowe. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Popularność na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem “Ogród Króla Świtu” oraz wideoklipem “Ucieczka z Tropiku”, który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną “Złotą Płytę” oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie i Kuwejcie), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę – przez pięć kolejnych lat (1981-85) zajmował pierwsze miejsce.


cytat ze strony: bilinski.pl


Marek Biliński - Taniec w zaczarowanym gaju
http://www.youtube.com/watch?v=TjhjCwX4cwI


Do dziś miło wracam do tych nagrań, choć kaseta już wiekowa..."Fontanna radaosci", "Taniec w zaczarowanym gaju" a także "Błekitne nimfy" to najwieksze przeboje z tego albumu...

Marek Biliński - Błękitne Nimfy
http://djsamotnywilk.wrzuta.pl/audio/1MCANFk80gk/marek_bilinski_-_blekitne_nimfy

Jako ciekawostka: nagranie to znajdowało się na kasecie demonstracyjnej Zakładów Radiowych im.Kasprzaka dodawana do sprzetu tej marki...test identyfikacji podlaczonych głośników itd...ja miałem ową kasetę dodaną do decka średniej wieży Kasprzaka pod koniec lat 80-tych..:)

Kaseta demonstracyjna
http://www.youtube.com/watch?v=Q4L9_K0Xv5s


ale to temat na osobny rozdział :)

3 komentarze:

 1. Mam to na cede -świetna płyta!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie interesuje zdjęcie kasety wyżej, z odręcznym napisem M.Biliński.
  Okładka od kasety może sugerować, że to oryginalna kaseta, ale, na moją wiedzę, takich etykiet kasety Wifonu nie miały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to "tej części Europy". Marek Biliński jest z Polski, a Polska to też kraj Europy Zachodniej, ewentualnie Europy Środkowo-Zachodniej, tylko to mogłeś mieć na myśli.

  OdpowiedzUsuń