niedziela, 8 lipca 2012

Nowy Wspaniały ŚwiatLato w pełni a wiec pora chyba przypomniec ten album liczący już 40 lat...mój równolatek ;)

Pierwszy album zespołu 2 plus 1 z 1972 zawiera piosenki utrzymane w stylu popowo-folkowym, głównie w konwencji balladowej. Większość tekstów została napisana przez Marka Dutkiewicza i Ernesta Brylla, a za warstwę kompozycyjną odpowiadali w największej mierze Janusz Kruk i Katarzyna Gärtner.

2 plus 1 - Chodź, pomaluj mój świat
http://www.youtube.com/watch?v=CANx5RcdPdo

Album zawiera jedne z największych przebojów grupy: "Chodź, pomaluj mój świat", "Czerwone słoneczko", "Wstawaj, szkoda dnia" oraz "Hej, dogonię lato". Przyniósł on zespołowi ogromną popularność i zdobył status (pierwszej z trzech w historii zespołu) złotej płyty....

w roku 1995 Polskie Nagrania wydały album na CD wzbogacony o kilka utworów z czwórki N667


Proponujemy Państwu reedycję płyty Nowy wspaniały świat grupy 2 + 1 nagranej w 1972 roku. Materiał zawarty na tym krążku został rozszerzony o piosenkę z festiwalu opolskiego z 73 roku oraz o tzw. "czwórkę" - pierwszą płytę nagraną przez zespół w 1971 roku.
Nowy wspaniały świat to pierwszy longplay oraz pierwsza złota płyta zespołu. W swojej dwudziestojednolet¬niej karierze grupa nagrała pięćdziesiąt małych i czternaście dużych płyt - w tym cztery za granicą. Znalazły się wśród nich trzy złote płyty. Historia grupy 2 + 1 zaczęła się w styczniu 71 roku, kiedy to dwoje byłych członków Warszawskich Kurantów - Elżbieta Dmoch i Janusz Kruk zaprosiło do współpracy śpiewającego gitarzystę Andrzeja Rybińskiego. Wspólnie rozpoczęli w stołecznym Klubie Piosenki ZAKR -jeszcze pod roboczą nazwą Smak miodu - którą za namową kierownika klubu Ludwika Klekota zmienili na 2 + 1. Wkrótce zespół nawiązuje współpracę z kompozytorką Katarzyną Gärtner i staje się pierwszym estradowym wykonawcą piosenek zc śpiewogry Na szkle malowane. Bardzo szybko grupę opuszcza Andrzej Rybiński, tworząc nową, konkurencyjną formację Andrzej i Eliza. Jego miejsce zajmuje Andrzej
Krzysztofik. W tym składzie 2 + 1 nagrywa dwie pierwsze płyty. Od 1975 roku grupa występuje w składzie: Klżbieta Dmoch - śpicw,flet, Janusz Kruk - gitara,śpiew, Cezary Szlęzak -saksofony, śpiew. Pod kierownictwem Jana Szewczyka, jednego z nielicznych w owym czasie managerów, profesjona¬listów, zespół odnosił coraz większe sukcesy. Nagrania płytowe, nagrody na festiwalach, koncerty w kraju i za granicą. Współpracując z najlepszymi polskimi autorami tekstów, kompozyto¬rami i instrumentalistami zespół doskonali swoje brzmienie, wypraco¬wuje własny styl i od 1974 roku zaliczany jest do czołówki polskich wykonawców.
Niestety już nigdy nic usłyszymy grupy 2+1. 18-go czerwca 1992 roku zmarł jej lider i kierownik muzyczny Janusz Kruk. Twórca i siła napędowa zespołu. Człowiek, który żył bardzo intensywnie i dla którego dzień zawsze miał za mało godzin.

Jerzy Piórek

i to jest ten drugi powod dla którego wspominam o tej płycie - 18 czerwca mineło 20 lat od śmierci Janusza Kruka

2 plus 1 - Czerwone słoneczko
http://www.youtube.com/watch?v=Bin1YG59F8A&feature=related

2 komentarze:

 1. Okładka te re-edycji inna, niż wydanie na płycie winylowej, dopiero kolejna edycja CD z rok 2001 będzie już miała właściwą okładkę.
  Źródła podają, ze płyta osiągnęła status Złotej Płyty. Owszem to prawda, nie podają jednak kiedy. To ja powiem, w połowie roku 1975, nakład sprzedany przekroczył "magiczne" 125 tys. W 2,5 roku od wydania. Do końca roku 1976 sprzedano 200 tys sztuk. Zespół za nagranie dostał grosze, wytwórnia płaciła jednorazowo za nagranie, jednym pocieszeniem dla artysty w przypadku Złotej Płyty, była nagroda w postaci 10 000 złotych, co stanowiła, poniżej 1% wartości sprzedaży. Polskie Nagrania to była złodziejska firma.
  Dziś takie nakłady płyt w Polsce, polskich wykonawców są z krainy marzeń i snów dla wydawców. No ale inne to były czasy.

  Na koniec fotka taka, z okresu przyznania Złotej Płyty:

  http://img839.imageshack.us/img839/8025/dsc00419gyg.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. moja ulubiona, a pewnie i najlepsza płyta 2plus1

  OdpowiedzUsuń