niedziela, 25 grudnia 2011

Już gwiazdeczka się kolebie


Wsród wielu płyt świątecznych ta płyta zajmuje u mnie miejsce szczególne...nagrana w 1973 roku przez zespół Bractwo Kurkowe 1791 zawierajace stare kolędy i pastorałki , niejednokrotnie mające swoj rodowód ludowy...

Bractwo Kurkowe 1791 - Skrzypi wóz
http://tomala1964.wrzuta.pl/audio/2AwN1WDdfm5/bractwo_kurkowe_-_skrzypi_wozBractwo Kurkowe 1791 to zespól powstały w 1971 roku w Łodzi załozony przez Piotra Janczarskiego, dawnego lidera No To Co..początkowo w zespole grali:
- Piotr Janczerski (kierownik artystyczny grupy, wokal)
- Ryszard Godyń (gitara, banjo, wokal)
- Andrzej Janczak (gitara basowa, wokal)
później
- Krzysztof Murek (gitara basowa, wokal)
- Janusz Hryniewicz (flet, harmonijka ustna, gitara, wokal)

Od początku patronował mu łódzki klub "Pod Witrażem"..

Bractwo Kurkowe 1791 - Nasz pokłon
http://w386.wrzuta.pl/audio/3Dy7paJ01QJ/bractwo_kurkowe_1791_-_nasz_poklon

na okładce do albumu analogowego wydanego przez Polskie Nagrania /XL 0959/ Jacek Bromski tak pisał o płycie:

"Co roku w porze Bożego Narodzenia odzywa tradycja kolędowania. Stare pieśni, przez setki lat przekazywane z pokolenia na pokolenie rozbrzmiewają w każdym domu wokół wigilijnej choinki. Anonimowa twórczość ludowa sięga kilkunastu wieków wstecz, kiedy to kolędy były pieśniami formułującymi życzenia pomyślności, powinszowania, śpiewanymi po domach przy okazji wręczania noworocznych darów. Z ludowej tradycji kolęda noworoczna, a po przyjęciu chrześcijaństwa — wigilijna trafiła do kościołów i staje się religijną pieśnią bożonarodzeniową. Trwa również jako element ludowych widowisk — jasełek, dzięki przekazom ustnym w formie z wieku na wiek uwspółcześnianej.
Bractwo Kurkowe 1791, interesując się muzyką ludową i z folkloru czerpiąc inspirację, swój drugi z kolei program Teatru Piosenki poświęciło jasełkom. Widowisko „Już gwiazdeczka się kolebie", którego fragmenty prezentujemy na płycie jest próbą uwspółcześnienia staropolskiej formy jasełek, sądząc po powodzeniu, jakim cieszyło się u publiczności udaną. W nagraniu brali udział: Piotr Janczerski, Zbigniew Nowak, Andrzej Thenard, Dominik Kuta i Jerzy Górzyński"


a wiec jak zwykle u Janczarskiego folk mieszajacy sie z big-beatem, a wszystko bardzo dobrze podane w konwencji pastorałkowej...
jest na płycie jeden utwór który od pierwszych dźwiekow przywodzi na myśl inny utwor - "Zegarmistrza Światła"..zresztą sami oceńcie ;)

Bractwo Kurkowe 1791 - Puste Miejsce
http://w268.wrzuta.pl/audio/6J1HfnS475x/puste_miejsce

4 komentarze:

 1. Fajnie, że zamieszczasz piosenki z płyty Bractwa Kurkowego. Każda stara polska piosenka przypomniana na forum publicznym uzyskuje, jak gdyby, drugie życie. I tak trzymać! I tylko jedna uwaga - Pan Piotr nazywa się Janczerski (tak jak na okładce i wklejanych opisach). Panie Piotrze - jeszcze sto lat aktywności!
  lokata101

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham te pastorałki i mam też płytę. Kocham kocham kocham :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie można usłyszeć te nagrania?
  Brałem udział w pierwszych w grudniu 1971 r.
  ale nie słyczałem gotowego zmixowania?
  Pozdrawiam Andrzej Janczak

  OdpowiedzUsuń
 4. Dodam,że w pierwszym składzie był równwież Zbigniew Nowak ex. Vox Remedium - piano, wokal

  OdpowiedzUsuń