czwartek, 30 sierpnia 2012

Hommage a Kieślowski - EDYCJA II


od 7 do 9 wrzesnia 2012 w Sokołowsku odbędzie się 2 edycja festiwalu "Hommage a Kieślowski"

"Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ“ zaprasza na drugą edycję festiwalu „Hommage
à Kieślowski“, która odbędzie się w dniach 7-9 września w Sokołowsku na Dolnym Śląsku.
W tym roku, punktem odniesienia do dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego jest film „Bez końca“ – uwielbiany przez publiczność, a odrzucony przez krytykę. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Allan Starski, Maciej Dejczer, Katarzyna Figura, Artur Barciś, Marzena Trybała, Maria Pakulnis, Antoni Królikowski, Jacek Petrycki.

W tym roku, oprócz dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, w programie znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które „dialogują“ z twórczością autora „Dekalogu“. Podczas trzech dni zostaną zaprezentowane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikovej, Jacka Bławuta, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego i Doroty Kędzierzawskiej. Zaplanowano także pokaz specjalny filmu Pascala Verdosciego „Manipulacja” z Sebastianem Kochem i Klausem Marią Brandauerem.

Oprócz pełnometrażowych filmów, zostaną pokazane także etiudy i krótkometrażowe prace zrealizowane przez młodych twórców ze szkół filmowych. W ramach cyklu „Młodzi kręcą“ zostaną zaprezentowane filmy studentów i absolwentów Szkoły Wajdy, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących –pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców filmowych, gości specjalnych i krytyków. Dawni współpracownicy i przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego, reżyserzy i osoby związane z branżą filmową opowiedzą o wspólnej pracy z Krzysztofem Kieślowskim oraz o pokazywanych filmach. Dzięki uprzejmości Carisma Film Group przez cały czas trwania festiwalu będzie można kupić filmy DVD – między innymi „Chłopiec na rowerze” braci Dardenne i „Poliss” w reżyserii Maiwenn Le Besco – jako cegiełki na rzecz odbudowy Sanatorium dr Brehmera i utworzenia Laboratorium Kultury w Sokołowsku.

Studenci i młodzi pasjonaci kina będą mogli wziąć udział w warsztatach krytyki filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, między innymi – Tadeusza Lubelskiego (Uniwersytet Jagielloński), Janusza Wróblewskiego („POLITYKA”), Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka (UAM).

Festiwal w Sokołowsku to także wydarzenia towarzyszące – koncerty i wystawy. Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie również premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Zdjęcie“, który po wielu latach nieobecności wrócił do filmowego obiegu. Film został nakręcony w 1968 roku, zaraz po skończeniu przez Kieślowskiego szkoły. Przez wiele lat nie był nigdzie pokazywany, a jego jedyna kopia, niestety bez dźwięku, znajdowała się w zbiorach TVP. Dopiero dzięki staraniom Mikołaja Jazdona i Marka Hendrykowskiego, odnaleziono ścieżkę dźwiękową i w 2011 wyemitowano film w TVP Kultura. Podczas festiwalu w Sokołowsku na nowo zgrany film zostanie zaprezentowany przed szeroką publicznością i stanie się tematem panelu dyskusyjnego."

http://www.insitu.pl

oczywiscie w tym roku równiez bede na festiwalu wiec zdjęcia i relacja jak najbardziej się ukaże :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz